POS | TEAM | P | W | D | L | B | FOR | AGST | PD | PTS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Burleigh | 10 | 10 | 0 | 0 | 0 | 388 | 130 | 258 | 30 |
2 | Tugun | 10 | 6 | 1 | 3 | 0 | 264 | 158 | 106 | 23 |
3 | Tweed Heads | 10 | 6 | 0 | 4 | 0 | 225 | 166 | 59 | 22 |
4 | Runaway Bay | 9 | 6 | 0 | 3 | 0 | 289 | 166 | 123 | 21 |
5 | Currumbin | 9 | 4 | 0 | 5 | 0 | 173 | 248 | -75 | 17 |
6 | Bilambil | 9 | 3 | 0 | 6 | 0 | 174 | 219 | -45 | 15 |
7 | Southport | 10 | 2 | 1 | 7 | 0 | 180 | 249 | -69 | 15 |
8 | Ormeau | 9 | 0 | 0 | 9 | 0 | 80 | 437 | -357 | 9 |
ROUND 1 GALA ROUND | ||||||
Saturday 29th March – all A Grade games at Owen Park, Southport | ||||||
Tweed Heads | v | Bilambil | 1.00pm | 28 – 0 W | ||
Sunday 30th March U/19 & Reserve Grade at Pizzey Pk, Burleigh | ||||||
Tweed Heads | v | Bilambil | U/19 | 11.00am | 20 – 0 W | |
Tweed Heads | v | Bilambil | Reserve | 12.30pm | 30 – 10 W | |
ROUND 2 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 6th April | ||||||
Tweed Heads | v | Runaway Bay | Piggabeen Oval | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
20 – 38 L | 36 – 0 W | 36 – 18 W | ||||
ROUND 3 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 13th April | ||||||
Tugun | v | Tweed Heads | Boyd Street | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
36 – 18 L | 18 – 18 D | 24 – 12 L | ||||
EASTER WEEKEND – NO CLUB FOOTBALL | ||||||
18th/19th/20th/21st April | ||||||
ROUND 4 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Saturday 26th April | ||||||
Tweed Heads | v | Cudgen | Piggabeen | 2.00pm | 3.30pm | 5.00pm |
34 – 16 L | 54 – 6 W | 40 – 16 W | ||||
ROUND 5 RIVALRY ROUND | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 4th May | ||||||
Burleigh | v | Tweed Heads | Pizzey Park | 10.00am | 11.30am | 1.00pm |
22 – 24 W | 30 – 24 L | 24 – 20 L | ||||
ROUND 6 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 11th May | ||||||
Currumbin | v | Tweed Heads | Galleon Way | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
16 – 30 W | 18 – 46 W | 10 – 42 W | ||||
REPRESENTATIVE WEEKEND – NO CLUB FOOTBALL | ||||||
16th/17th/18th May | ||||||
Rep Game | Chairmans Shield | U/20 | A Grade | |||
ROUND 7 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Saturday 24th May | ||||||
Tweed Heads | v | Southport | Piggabeen | 2.00pm | 3.30pm | 5.00pm |
12 – 56 L | 4 – 32 L | 20 – 20 D | ||||
ROUND 8 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 1st June | ||||||
Cudgen | v | Tweed Heads | Ned Byrne Oval | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
26 – 12 L | 0 – 26 W | 4 – 56 W | ||||
CATCH-UP WEEKEND | ||||||
7th/8th/9th June -Catch up round for any postponed games. | ||||||
ROUND 9 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Saturday 14th June | ||||||
Tweed Heads | v | Currumbin | Piggabeen | 2.00pm | 3.30pm | 5.00pm |
28 – 0 W | 60 – 0 W | 30 – 16 W | ||||
ROUND 10 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 22nd June | ||||||
Runaway Bay | v | Tweed Heads | Bycroft Oval | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
62 – 0 L | 26 – 12 L | 10 – 42 W | ||||
ROUND 11 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 29th June | ||||||
Tweed Heads | v | Tugun | Piggabeen | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
36 – 30 W | 16 – 22 L | 26 – 32 L | ||||
ROUND 12 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 6th July | ||||||
Bilambil | v | Tweed Heads | Bilambil | 12.30pm | 2.00pm | |
BYE | 16 – 28 W | 22 – 18 L | ||||
CATCH UP WEEKEND | ||||||
12th/13th July – Catch up round for any postponed games | ||||||
GOLD COAST- TWEED RUGBY LEAGUE RACE DAY – Saturday 12th July | ||||||
ROUND 13 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 20th July | ||||||
Tweed Heads | v | Cudgen | Piggabeen | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
22 – 24 L | 16 – 16 D | 64 – 10 W | ||||
ROUND 14 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 27th July | ||||||
Southport | v | Tweed Heads | Owen Park | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
24 – 16 L | 48 – 0 L | 50 – 16 L | ||||
ROUND 15 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 3rd August | ||||||
Tweed Heads | v | Currumbin | Piggabeen | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
16 – 58 L | 54 – 10 W | 26 – 32 L | ||||
ROUND 16 | ||||||
Saturday 9th August | ||||||
Runaway Bay | v | Tweed Heads | Bycroft Oval | 12.30pm | 2.00pm | 3.30pm |
Forfeit L | 24 – 16 L | 34 – 34 D | ||||
ROUND 17 | U/19 | Reserve | A Grade | |||
Sunday 17th August | ||||||
Tweed Heads | v | Burleigh | Piggabeen | 12.00pm | 1.30pm | 3.00pm |
Forfeit L | 6 – 44 L | 18 – 25 L | ||||
FINALS | ||||||
SEMI FINAL 1 | 23rd August | Team 4 v Team 5 | Game A | |||
24th August | Team 2 v Team 3 | Game B | ||||
SEMI FINAL 2 | 30th August | Team 1 v Winner Game B | Game C | |||
31st August | Loser Game B v Winner Game A | Game D | ||||
PRELIM FINAL | 7th September | Loser Game C v Winner Game D | Game E | |||
GRAND FINAL | 14th September | Winner Game C v Winner Game E | ||||
GCRL PRESENTATION NIGHT – FRIDAY 26TH SEPTEMBER |